Достапни линкови

logo-print

Турција се приклучи кон воените операции во Либија


безпилотно летало на НАТО

безпилотно летало на НАТО

Турскиот Парламент денеска ја одобри одлуката на Владата за учество во воената поморска операција на НАТО за спроведување на ембаргото за оружје кон Либија, јавија турските медиуми. Турција се согласи да испрати четири фрегати, една подморница и еден придружен брод за учество во операцијата. Во меѓувреме, во Брисел се во тек дискусиите за НАТО да ја превземе операцијата во северноафриканската земја. Интервенциите моментално ги предводат Соединетите американски држави. Турција бара единствено Алијансата да ги контролира воените активности, при тоа избегнувајки офанзивни операции кои можат да му наштетат на цивилното население.
XS
SM
MD
LG