Достапни линкови

logo-print

Министерството за здравство очекува соработка од Лекарската комора


Министерството за здравство денеска преку соопштение уште еднаш ја повика Лекарската комора на Македонија активно да соработува и напоменува дека Комората е вклучена во сите проекти на Министерството, како и во изготувувањето на законските прописи, правилници, и е ценет партнер во сите сегменти во кои е неопходно мислењето на еснафот. Што се однесува за тајмингот на донесувањето на Законот за здравствена заштита, би сакале да не се дозволи да се дезинформира јавноста и да се создава впечаток дека овој закон се протежира во последно време, посебно во време на можни парламентарни избори, стои во соопштението од Министерството. Претходно, Лекарската комора побара одложување на законското решение до после изборите, забележувајки дека организацијата се соочува со ограничувања на јавните овластувања.
XS
SM
MD
LG