Достапни линкови

logo-print

Лидерски самит во Брисел за Еврозоната


Лидерите на земјите членки на Европската унија денеска се состануваат во Брисел на дводневен самит посветен на воведување на подобри економски политики во Еврозоната. На самитот се очекува и одобрување на траен кризен фонд, кој би го заменил привремениот инструмент воведен за помош на седумнаесетте земји кои го користат Еврото. Сепак овие точки на агендата се засенети од оставката на премиерот на Португалија Жозе Сократес кој се повлече од лидерскиата позција откако парламентот го одби планот за штедење на неговата малцинска влада. Одбивањето на планот ја онеозможи владата да владее, забележа Сократес.
XS
SM
MD
LG