Достапни линкови

logo-print

Осудени двајца белоруски политички активисти


Змитсер Дашкевич и Едуард Лобау

Змитсер Дашкевич и Едуард Лобау

Двајца белоруски политички активисти беа осудени за хулиганизам денеска на судење кое во јавноста се смета за политички мотивирано. Змитсер Дашкевич и Едуард Лобау добија затворски казни во времетраење од две и четири години. Двајцата се обвинети за претепубање на случајни минувачи во Минск, два дена пред изборите во декември на кои повтоно победи претседателот Александар Лукашенка. Обвиненијата се напумпани со цел да се замолчат активистите, сметаат експертите.
XS
SM
MD
LG