Достапни линкови

logo-print

Британија ја затвори амбасадата во Јемен


Жени во Јемен се молат за време на демонстрациите против лидерот на земјата

Жени во Јемен се молат за време на демонстрациите против лидерот на земјата

Велика Британија соопшти дека ја затвори својата амбасада во Јемен. Британското министертво за надворешни работи соопшти дека само мал дел од персоналот во амбасадата ја напуштил земјата.Во Јемен се води крваво насилство за симнување од власт на лидерот Али Абдула Салех. Претходно Салех им даде големи овластувања на безбедносните сили за апсење на демонстранти. Јеменските опозициски сили повикаа на протестен марш по петочните молотви пред претседателската палата во Сана со барање да се симне Салех од власта. Во понеделникот претседателот на Јемен Али Абдула Салех изјави дека ќе отстапи од функцијата само по спроведување на парламентарни избори кои се закажани во јануари догодина.
XS
SM
MD
LG