Достапни линкови

logo-print

Споменик висок 18 метри за загинатите на Карпалак се поставува во Прилеп


Прилеп

Прилеп

Во центарот на Прилеп денеска почна да се поставува челичната конструкција на спомен обележјето за десетте загинати прилепски бранители на Карпалак. Во моментов се монтираат челичните краци кои ги симболизираат десетте загинати. Ќе бидат поставени во централниот дел на кружниот тек во близина на локалната самоуправа наспроти досегашниот споменик на десетте загинати бранители, објаснува Бранко Нешкоски раководител на Јавното претпријатие за урбанистичко планирање. На врвот на спомен обележјето, меѓу краците ќе биде поставена топка која го симболизира вечниот живот која постојано ќе свети и ќе пулсира. Целиот објектот ќе биде висок 18 метри.
XS
SM
MD
LG