Достапни линкови

logo-print

Гејтс пристигна во Египет на разговори за Либија


Роберт Гејтс

Роберт Гејтс

Американскиот државен секретар за одбрана Роберт Гејтс денеска пристигна во Каиро на разговори за Либијскиот конфлит и потврдување на американската подршка за спроведување на демократски реформи во Египет. Ненајавената посета на Гејтс следи по одлуката на САД и сојузниците за воена интервенција во Либија. Државниот секретар би требало да ги брифира премиерот и министерот за одбрана на Египет за напредокот во операциите во северноафриканската земја. Инаку официјален Вашингтон во последно време поинтензивно лобира за подршка од арапските земји за воената интервенција во Либија, која е со цел заштита на цивили и затворање на воздушниот простор над земјата.
XS
SM
MD
LG