Достапни линкови

logo-print

Турција не ги менува плановите за рускиот Јужен поток


трасата на рускиот гасовод Јужен поток

трасата на рускиот гасовод Јужен поток

Турција не поставувала нови услови во врска со можноста за преминување на гасоводот Јужен Поток преку нејзини територијални води, изјави министерот за енергетика и природни ресурси на Турција Танер Јилдиз. Тој додаде дека за време на посетата на рускиот премиер на Анкара во август 2009 година била постигната согласност за тоа дека Турција ќе дозволи изградба на гасовод во свои територијални води. „Тогаш одлучивме дека одобрувањето ќе биде говото откако ќе заврши работата на утврдување на маршрутата и ќе биде решенео прашањето за мерките за заштита на животната средина“ изјави Јилдиз. Во меѓувреме, рускиот премиер Владимир Путин е во официјална посета на Србија, каде со тамошните власти ќе разговара за гасоводот.
XS
SM
MD
LG