Достапни линкови

logo-print

Јеменскиот Парламент дискутира предлог за прогласување на вонредна состојба


од протестите во Сана

од протестите во Сана

Пратениците во јеменскиот Парламент денеска расправаат за закон со кој би се овластило прогласувањето на вонредна состојба во земјата по протестите на анти-владините демонстранти кои избиваат веќе седум недели. За да се усвои за законот треба да гласаат мнозинството од 301 пратеник во законодавниот дом. Претседателот Али Абдула Салех, кој е на власт повеќе од три децении, најави прогласување на вонредна состојба минатата недела, кога 52 демонстранти беа застрелани од лојалистите на актуелниот режим во главниот град Сана. Опозициските групи, пак, повикуваат на организирање на марш пред претседателската палата.
XS
SM
MD
LG