Достапни линкови

logo-print

Антонио Милошоски во посета на Холандија


Министерот за надворешни работи на Република Македонија Антонио Милошоски денеска ќе престојува во работна посета на Холандија. Предвидена е средба со неговиот холандски колега Ури Розентал, при што ќе стане збор за билатералните односи и соработката меѓу двете земји во областите од заемен интерес. Милошоски ќе информира за актуелните достигнувања на Република Македонија во однос на исполнувањето на критериумите за членство во ЕУ и НАТО, се вели во соопштението од македонското министерство за надворешни работи.
Министерот Милошоски веќе неколку дена е во Холандија, каде што ја застапува Македонија на јавната расправа пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг во врска со македонската тужба против Грција за прекршување на билатералната Привремена спогодба од 1995 година.
XS
SM
MD
LG