Достапни линкови

logo-print

Гејтс во Русија ги брани постапките на коалицијата во Либија


Роберт Гејтс во Москва

Роберт Гејтс во Москва

Меѓународната коалиција која врши воздушни напади врз Либија дава се` од себе за да избегне цивилни жртви, изјави денеска американскиот државен серетар за одбрана Роберт Гејтс при посетата на Русија. Денеска тој треба да се сретне со рускиот претседател Димитриј Медведев, но за сега нема официјални планови за средба со премиерот Владимир Путин. Во понеделникот рускиот премиер ги осуди нападите на коалицијата врз северноафриканската земја, споредувајки ја интервенцијата со „средновековните повици за крстоносни походи“.
XS
SM
MD
LG