Достапни линкови

logo-print

Протести на украинските наставници поради кратења на плати


Илјадници наставници од Унгарија денеска протестираа во Киев во знак на незадоволство од плановите на владата за драстични кратења на нивните плати. Повеќе од 6,000 образовни работници, многумина жени вработени во училиштата во главниот град на земјата, се насобраа во Киев и извикуваа антивладини слогани како дел од нивниот протест. Полицијата соопшти дека до сега не апсела учесници на демонстрациите, кои блокираа фреквента улица во градот.
XS
SM
MD
LG