Достапни линкови

logo-print

Јапонија се обидува да ја превенира нуклеарната катастрофа


Чад од реакторот Фукушима

Чад од реакторот Фукушима

Од нуклеарната централа Фукушима повторно излегува чад што се појави од еден од складовите за нуклеарно гориво. Додека ситуацијата во нуклеарната централа која беше оштетена во земјотресот останува да биде многу сериозна, генералниот директор на Меѓународната Агенција за Атомска Енергија Јукија Амано изјави дека кризата ќе биде надмината. Работниците во Фукошима продолжуваат со
обидите за ладење на рекаторот и спречување на радијацијата.
XS
SM
MD
LG