Достапни линкови

logo-print

Протести во југот на Сирија


од демонстрациите во Дара

од демонстрациите во Дара

Стотици луѓе се собраа на протести во градот Јасем во југот на Сирија денеска. Демонстрантите изразуваат незадоволство од случувањата во градот Дара, каде едно лице загина во судирите меѓу народот и полицијата. Власта во Сирија денеска беше субјект на критики на организациите за човекови права. Сара Витсон, од меѓународната „Хјуман Рајтс Воч“ денеска ја обвини сиријската Влада за немање грижа на совест и стрелање на сопствениот народ кој сакал слободно да се изразува.
XS
SM
MD
LG