Достапни линкови

logo-print

Либиските власти ослободија четворица странски новинари


Либија денеска

Либија денеска

Либиските власти ослободија четворица новинари на весникот „Њујорк Тајмс“, соопштија од турската амбасада во Вашингтон денеска. Четворицата му биле предадени на турскиот амбасадор во северноафриканската земја и се очекува да бидат превезени во Тунис денеска. Силите лојални на лидерот Моамар Гадафи ги заробија новинарите минатата недела за време на судирите со бунтовниците во источниот дел на земјата. Инаку, во земјата во тек е втората фаза од странската воена интервенција, наменета за спречување на насилството врза цивили и приврзаници на опозицијата и создавање услови за почитување на забраната за надлетување на земјата.
XS
SM
MD
LG