Достапни линкови

logo-print

Преиспитување на улогата на Меѓународната агенција за атомска енергија


Јукија Амано

Јукија Амано

Улогата на меѓународната агенција за атомска енергија треба да се преиспита, изјави денеска првиот човек на оваа организација на Обединетите нации Јукија Амано. Тој ги изнесе забелешките пред бордот на агенцијата по посетата на Јапонија, која беше со цел оценување на состојбата на нуклеарката во Фукушима. Ситуацијата со јапонската централа е критична, посебно откако денеска работниците беа евакуирани од објектот по појава на бел чад. Амано, пак, вели дека гледа „позитивни настани“ во целата ситуација и забележува дека агенцијата не може да интервенира поради нејзината советодавна улога.
XS
SM
MD
LG