Достапни линкови

logo-print

Рускиот премиер Путин ја критикуваше воената интервенција во Либија


Владимир Путин

Владимир Путин

Рускиот премиер Владимир Путин денеска ја спореди резолуцијата на Обединетите нации за воена интервенција во Либија со средновековните крстоносни походи. Тој забележа дека владата на лидерот Муамар Гадафи не успеаала да демонстрира демократија, но тоа, според премиерот, не ја оправдува воената интервенција. Резолуцијата на Обединетите нации е „дефективна и фалична“ изјави Путин за време на посетата на руска фабрика за ракети. Лидерот додаде дека интервенциите во внатрешните работи на други земји се претворило во тренд во Соединетите американски држави. Русија е земја – членка на Советот за безбедност при ООН која го подржа затворањето на воздушниот простор над северноафриканската земја.
XS
SM
MD
LG