Достапни линкови

logo-print

Игнорирани предупредувањата за рудникот во Пакистан


Спасувачките екипи извлекоа уште осумнаесет дела од рудник за јаглен во северозападниот дел на Пакистан, со што бројот на загинати се искачи на 24 лица. Ејсплозијата во рудникот, која настана во неделата, била предизвикана од запален метан гас, изјави инспекторот за рударство Ификар Ахмед. Ископувачиштето било прогласено за зона на опасност пред две недели, но Ахмед вели дека предупредувањата биле игнорирани.
XS
SM
MD
LG