Достапни линкови

logo-print

Расправа во Хаг за тужбата на Македонија против Грција


Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски

Пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг денеска ќе почне јавната расправа по тужбата на Македонија против Грција за кршење на Времената спогодба потпишана меѓу двете земји од 1995 година. Јавната расправа ќе трае до 30 март, а ќе се одвива во две фази. Во првата денеска и утре својата аргументација пред судиите ќе ја образложи македонската страна, а на 24 и 25 март контра-аргументите ќе ги соопштат грчките застапници. Тимот што ќе ја претставува Македонија при втората фаза на 28 март ќе има можност да одговори усно на одбраната на Грција. Јавната расправа ќе биде заокружена на 30 март со завршниот збор на грчката страна.
Македонија ќе ја застапува министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, а козастапник е македонскиот амбасадор во Холандија Никола Димитров, како и четворица професори по право од Лондон, Вашингтон, Брисел и Сорбона и двајца нивни колеги од Правниот факултет при УКИМ.
XS
SM
MD
LG