Достапни линкови

logo-print

Совладана воздушната одбрана на либискиот претседател Гадафи


Нападите во Либија

Нападите во Либија

Американските власти соопштија дека нивните сојузнички сили во Либија во изминативе два дена успеаа да ја совладаат воздушната одбрана на Моамер Гадафи и сега е ефективна зоната за забрана на летови на небото над земјата.
Во меѓувреме САД го отфрли прекинот на огнот од страна на силите на Гадафи, бидејќи тие веднаш го злоупотребиле прогласот.
Во главниот град Триполи вчера имаше експлозии и според извештаите една зграда на имотот на Гадафи била оштетена. Британските, француските и американските авиони погодиле тенкови и други возила на војската на Гадафи во јужниот дел на Бенгази.
XS
SM
MD
LG