Достапни линкови

logo-print

Успешен референдумот за уставни измени во Египет


Гласањето на референдумот во Египет

Гласањето на референдумот во Египет

Египетските изборни лица соопштија дека на референдумот кој беше спроведен во земјата на 19 март биле одобрени уставните измени за одржување на парламентарни и претседателски избори во земјата, при крајот на годинава.
Според набљудувачите на референдум излегле околу 18 ипол милиони лица или 41 насто од тие што можат да гласаат и 77 насто од нив биле за спроведување на уставните измени.
Гласањето беше опишано како прва демократска манифестација по неколкудецениско местење на избори на кои секогаш победувал Мубарак.
XS
SM
MD
LG