Достапни линкови

logo-print

Погребани 28 политички активисти во Јемен


од протестите во Сана

од протестите во Сана

Масовен собир се одржа денеска во главниот град на Јемен за погребалните церемонии на политички активисти кои беа меѓу педесетмината демонстранти застрелани од снајперисти за време на демонстрациите во Сана. Најмалкку 28 жртви беа погребани денеска под надзор на безбедносните сили. Немири во Јемен избиваат во изминативе месец дена во знак на незадоволство од владеењето на претседателот Али Абдула Салех, чиј неколкудецениски мандат истекува во 2013 година. Лидерот денеска прогласи ден на жалост, обвинувајки ја опозицијата во земјата за настанатите немири и човечките жртви.
XS
SM
MD
LG