Достапни линкови

logo-print

Франција ќе интервенира во Либија


Борбен авион утрово беше соборен над Бенгази

Борбен авион утрово беше соборен над Бенгази

Франција ќе испрати воени авиони кон Либија, со цел да ги спречат воздушните напади на силите лојални на либијскиот лидер Муамар Гадафи врз жителите на Бенгази, потврди денеска францускиот претседател Николас Саркози по средбата со лидерите во Версајскиот замок близу Париз. Француските авиони се подготвени да ги спречат и тенковите на теренот околу градот во истокот на Либија, каде бунтовниците се судрија со следбениците на Гадафи. Францускиот претседател дополни дека дипломатските врати со северноафриканската земја „може повторно да бидат отворени“, доколку Гадафи се согласи на барањата на меѓународната заедница.
XS
SM
MD
LG