Достапни линкови

logo-print

Почна состанокот во Париз за ситуацијата во Либија


Бунтовниците во Либија ја славеа одлуката на Советот за безбедност при ООН за затворање на воздушниот простор над земјата

Бунтовниците во Либија ја славеа одлуката на Советот за безбедност при ООН за затворање на воздушниот простор над земјата

Почна состанокот на лидерите од неколку земји во Париз на кој би требало да се дискутира за ситуацијата во Либија. Се претпоставува дека на средбата ќе се договори воена интервенција во северноафриканската земја, каде силите лојални на лидерот Муамар Гадафи се судираат со бунтовниците во градот Бенгази. Илјадници луѓе бегаат од истокот на Либија, додека војниците напредуваат во офанзивата на градот кој до сега беше под контрола на анти-владините демонстранти. Француските власти, пред почетокот на средбата во Версајскиот замок во главниот град на Франција, изразија надеж дека ќе се договори превземање на воени мерки против либијските власти. На самитот во Париз присуствуваат претседателот на Франција Николас Саркози, британскиот премиер Дејвид Камерон , американскиот државен секретар Хилари Клинтон, првиот човек на ООН Бан Ки Мун како и претставницина Африканската унија. Либијските власти не испратија свој претставник на настанот.
XS
SM
MD
LG