Достапни линкови

logo-print

Грција бара од Турција да не гради нуклеарки


Грција синоќа ја повика Турција да ги прекине плановите за изградба на нуклеарни централи откако официјална Анкара објави дека во наредните 12 години планира да изгради уште три такви постројки. Грчкиот претседател Каролос Папуљас вчера изјави дека Европската унија треба да се вмеша за да го спречи тоа. Премиерот Јоргос Папандреу во телефонски разговор со турскиот колега Реџеп Таип Ердоган изразил противење на плановите на Турција. Турскиот министер за енергетика и природни ресурси Танер Јилдиз изјави дека Турција до 2023 година ќе изгради три атомски централи и потсети дека првата е планирана во средоземната провинција Мерсин со учество на Русија. Изградбата на втората нуклеарка е планирана во црноморската провинција Синоп, а преговорите за реализација на тој проект Турција ги води со јапонските компании ТЕПСО и Тошиба.
XS
SM
MD
LG