Достапни линкови

logo-print

Либија тврди дека го почитува прекинот на огнот


Либија денеска ги отфрли обвинувањата дека го прекршила прекинот на огнот која таа самата го прогласи. Либиската официјална новинска агенција Џана објави дека либиските војници во самоодбрана биле принудени да се борат во упориштето на бунтовниците во Бенгази. Претходно агенциите јавија за жестоки бомбардирања во Бенгази и оти бил соборен еден воен авион. Според бунтовниците, силите лојани на Гадафи влегле во западните предградија на Бенгази. Ситуацијата во Либија ќе биде тема на денешниот состанок во Париз на претставници на Европската унија, на Арапската лига, на Африканската унија, како и американскиот државен секретар Хилари Клинтон и генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун.
XS
SM
MD
LG