Достапни линкови

logo-print

Гадафи ке ја исполини резолуцијата на ОН или ќе се соочи со воена акција


President Barack Obama speaks about Libya in Washington, DC, 23Feb2010

President Barack Obama speaks about Libya in Washington, DC, 23Feb2010

Американскиот Претседател Барак Обама изјави вечерва дека либискиот лидер Моамер Гадафи мора да соработува и резолуцијата на Обединетите Нации да биде спроведена или ќе се соочи со воена акција.
Обама додаде дека САД немаат намера да распоредат копнени трупи на теренот. Како што е познато ОН донесоа резолуција за воспоставување зона за забранети летови над Либија со што се отвори патот за воена интервенција. Либиското министерство соопшти дека прогласува прекин на огнот за да ја исполни резолуцијата на Советот за Безбедност на ОН.
XS
SM
MD
LG