Достапни линкови

logo-print

Советот за безбедност на ОН забрани летови над Либија


Советот за безбедност нa ОН ја прифати резолуцијата за воведување зона на забранети летови над Либија. Советот за безбедност покрај тоа ги одобри и сите потребни мерки за заштита нa цивилите од нападите нa силите на режимот на Моамер Гадафи. За оваа резолуција пред полноќ гласаа 10 земји членки на Советот за безбедност,а преостнатите пет беа воздржани мегу нив и Русија и Кина.
XS
SM
MD
LG