Достапни линкови

logo-print

Обединетите нации се загрижени за состојбата во Бахреин


Високиот комесар за човекови права при Обединетите нации Нави Пилај рече дека извештаите за апсења, убиства и арбитражни апсења во Бахреин се шокантни. Во извештај на меѓународната „Амнести Интернешнл“ се изложуваат критики за „системстска употреба на прекумерна сила“ против демонстрантите. Вo документот се надополнува дека дванаесетмина загинале во изминативе четири недели. Немирите во кралството настанаа во знак на незадоволство на Шиитите од владеењето на сунитската монархија. Кралот прогласи вонредна состојба и ја предаде контролата во земјата на војската.
XS
SM
MD
LG