Достапни линкови

logo-print

Меркел вети брза транзиција кон обновливи извори на енергија


Германскиот канцелар Ангела Меркел

Германскиот канцелар Ангела Меркел

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска вети дека Германија ќе ја забрза транзицијата кон обновливи извори на енергија и оти ќе ја преразгледа својата нуклеарна политика. Во говорот во парлaментот таа најави детална контрола на безбедноста на нуклеарките во Германија. Опозицијата ја обвини Меркел дека на ваков начин таа сака да ја придобие јавноста и да го спречи, како што наведуваат, поразот на регионалните избори што треба да се одржат кон крајот на месецов.
XS
SM
MD
LG