Достапни линкови

logo-print

Клинтон се надева дека СБ на ОН денеска ќе гласа за Либија


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон во Каиро

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон во Каиро

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изрази надеж дека Совет за безбедност на Обединетите нации денеска ќе гласа за воведување зона на забранети летови над Либија и за други акции со цел да се спречи офанзивата на силите лојални на Моамер Гадафи против бунтовниците во земјата. ,,Тогаш ќе видиме што таа порака ќе значи за Гадафи и за неговиот режим,, изјави Клинтон. Франција и Британија се залагаат за зона на забранети летови, додека Русија и Германија се воздржани во врска со оваа идеја.
XS
SM
MD
LG