Достапни линкови

logo-print

Романската влада преживеа петто гласање за недоверба


Романскиот премиер Емил Бок

Романскиот премиер Емил Бок

Владата на романскиот премиер Емил Бок синоќа го преживеа петтото гласање за недоверба за помалку од една година. На гласањето на заедничката седница на двата дома на Парламентот, Владата на премиерот Бок доби поддршка од 212 од вкупно 471 присутен пратеник, четири гласаа против, а останатите не гласаа. Бок ризикуваше гласање на недоверба по петти пат поради новиот закон за труд, кој има за цел да го направи пазарот на трудот пофлексибилен, да го ограничи влијанието на синдикатите, како и да го олесни вработувањето и отпуштањето од работа.
XS
SM
MD
LG