Достапни линкови

logo-print

Опасноста од нуклеарна катастрофа расте во Јапонија


 Оштетениот реактор на нуклеарната централа Фукушима1

Оштетениот реактор на нуклеарната централа Фукушима1

Воени хеликоптери истураат вода врз оштететната нуклеарна централа во Јапонија со цел да ги оладат загреаните реактори. Новинските агенции јавувааат дека фокусот на воените тимови е третиот реактор на нуклеарната централа Фукушима кој беше оштетен од пожари и експлозии по петочниот земјотрес и цунами. Шефот на меѓународната агенција за атомска енергија Јукио Амано најави дека денеска ќе допатува во земјата за да ја процени состојбата на нуклеарните централи. До сега се регистрирани 4600 загинати луѓе, а над 8 илјади се уште се водат како изчезнати.
XS
SM
MD
LG