Достапни линкови

logo-print

Обама загрижен поради насилството во Бахреин


Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама во телефонски разговор со Кралот на Саудиска Арабија Абдула и Кралот на Бахреин Хамад изразил „голема загриженост“ за нападот врз шиитаската опозиција во Бахреин. Потпаролот на Белата Куќа Џеј Кармеј изјави дека Обама ја истакнал потребата од максимална воздржаноста од насилство во Бахреин. Претходно американскиот државен секретар Хилари Клинтон го критикуваше распоредувањето на војниците во Заливот , оценувајќи го тоа како погрешен чекор. Властите воведоа полициски час и ги забрани сите јавни собири и демонстрации.
XS
SM
MD
LG