Достапни линкови

logo-print

Деветмина уапсени во акцијата на ЕУЛЕКС во Косово


Деветмина се уапсени под обвиненија за воени злосторства, соопшти денеска мисијата на ЕУЛЕКС во Косово. Во соопштението се додава дека косовската полиција ја надгледувала операцијата, во која била вклучена и Канцеларијата на косовскиот специјален обвинител. Обвиненијата за осуммината осомничени уапсени во земјата и едно лице уапсено во странство датираат од војната во регионот во 1999 година. За сега не се соопштува идентитетот на уапсените.
XS
SM
MD
LG