Достапни линкови

logo-print

Азербејџан се закани дека ќе уништува авиони


план за изгледот на аеродромот во Нагорно Карабакх

план за изгледот на аеродромот во Нагорно Карабакх

Азербејџан се закани дека ќе ги собори сите авиони кои ќе летаат кон регионот Нагорно Карабак, откако сепаратистичките ерменски власти одлучија повторно да го пуштат во употреба тамошниот аеродром. Азербејџан тврди дека регионот е под ерменска окупација и ја информираше Организацијата за цивилно воздухопловство дека сите летови кон спорниот регион ќе се сметаат за неовластени. Во соопштението се додава дека не е исклучена можноста за „физичко уништување на леталата кои одат во тој правец“. Аеродромот во Нагорно Карабак моментално се реновира а се планира летовите кон регионот да почнат во мај годинава. Криминални закани нема да ги спречат летовите, изјави службеник на властите во регионот.
XS
SM
MD
LG