Достапни линкови

logo-print

Јапонскиот император изрази длабока загриженост за кризата


Императорот Акихито

Императорот Акихито

Јапонскиот Император Акихито денеска пртеку ТВ обраќање изрази длабока загриженост за кризата во земјата која се соочува со последиците од земјотресот и цунамито.
Изутрината работата врз оштетената нуклеарка во Фукушима, накратко беше прекината поради зголемената радијација. Таму по силниот земјотрес имаше неколку експлозии. Хеликоптерите поради радијацијата не можеле да истураат вода врз реакторот во кој не функционира системот за ладење. Според владата, радијацијата не е опасна надвор од кругот во радиус од 20 километри од каде е извршена евакуација на населението. Јапонските власти најавија дека можеби ќе побараат американска воена помош за да се справат со кризата. Според властите во земјотресот и цунамито загинале околу 3600 лица, но се очекува таа бројка да биде многу поголема.
XS
SM
MD
LG