Достапни линкови

logo-print

Клинтон на тура по плоштадот Тахрир во Каиро


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска го посети плоштадот Тахрир – епицентарот на народниот бунт против режимот на Хосни Мубарак.
Клинтон е во дводневна посета на Египет за да изврши притисок врз воените власти да ги исполнат ветувањата за демократски реформи.
По Египет, Клинтон ќе го посети Тунис каде што започнаа анти владините протести во арапскиот свет, кои некои ги нарекоа Јасмин Револуција.
XS
SM
MD
LG