Достапни линкови

logo-print

Нов пожар во нуклеарната централа во Јапонија


Во реакторот во Блокот 4 во јапонската нуклеарна централа Фукушима 1 синоќа повторно избувнал пожар, соопшти фирмата која ја управува централата, Токио електрик пауер. Според нив, пожарот се појавил во надворешната обвивка на реакторот, а пожарникарите се обидуваат да го локализираат. Во истиот реактор вчера веќе избувна пожар во базенот за ладење на искористеното нуклеарно гориво, што предизвика ослободување на радиоактивност во атмосферата.
XS
SM
MD
LG