Достапни линкови

logo-print

ОБСЕ ги повика властите во Азербејџан да ги почитуваат човековите слободи


Европската организација ОБСЕ испрати апел до Азербејџан за почитување на правото за здружување, откако минатата недела тамошните власти растурија мирни протести и уапсија повеќемина учесници. Претседателот на организацијата Аудрониус Азубалис потсети дека лидерите на Азербејџан неделава во Баку ја потврдиле детеминираноста за подршка на демократијата. Најмалку 30 учесници од минатонеделните протести биле изнесени пред суд и се соочуваат со затворски казни поради нарушување на јавниот ред и мир.
XS
SM
MD
LG