Достапни линкови

logo-print

Германија ќе ги исклучи најстарите нуклеарки


еден од нуклеарните реактори во Германија

еден од нуклеарните реактори во Германија

Германија ќе ги исклучи од употреба најстарите нуклеарни реактори во земјата, по настаните во Јапонија, соопшти денеска германскиот канцелар Ангела Меркел. Со одлуката се гаснат седум реактори кои беа пуштени во употреба во 80-тите години на минатиот век. Реакторите најмалку три месеци нема да произведуваат електрична енергија. Согласно одредени анкети, повеќемина Германци се против нуклеарната енергија.
XS
SM
MD
LG