Достапни линкови

logo-print

Јапонскиот премиер предупредува на ширењето на радиација


Експлозија во нуклеарна централа во Јапонија

Експлозија во нуклеарна централа во Јапонија

Јапонскиот премиер Наото Кан изјави дека се шири радијација од три реактори на нуклеарните централи, поради штетите предизвикани од цунамито и земјотресот. Кан предупреди на опасноста од повеќе протекувања и ги повика луѓето кои живеат во радиус од 30 километри од Фукушима Даи-иши централата да останат во своите домови. Во меѓувреме се случи трета експлозија во централата.
XS
SM
MD
LG