Достапни линкови

logo-print

Јапонија побара помош од Обединетите нации за санирање на нуклеарките


Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија при ООН Јукија Амано

Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија при ООН Јукија Амано

Јапонија поднела барање до Обединетите нации за испраќање на експертски тим за помош во справувањето со штетите во нуклеарните централи, предизвикани од земјотресот и цунами брановите. Шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија при ООН Јукија Амано потврди дека во тек се дискусиите за барањето. Јапонската Влада го поднесе барањето откако денеска настана втора експлозија во нуклеарната централа во Фукушима, каде веќе трите реактори имаат проблеми со системот за ладење. Недостигот на вода во системот ги остави соголени ураниумските прачки. Прегревањето на реакторите би предизвикало катастрофални последици по животната средина и здравјето на луѓето. Границата за евакуација е зголемена на 20 километри од нуклеарката во Фукушима.
XS
SM
MD
LG