Достапни линкови

logo-print

Најмалку триесетмина повредени во Јемен


од немирите

од немирите

Најмалку триесетмина се повредени во денешните протести во источниот дел на Јемен. Полицијата стрелала кон демонстрантите во провинцијата Мариб кои се бунат против 32 годишното владеење на претседателот Али Абдула Салех. Немири избиле и во провинцијата Јаф, во северозападниот дел на земјата. Во главниот град Сана војници и полицајци поставуваат барикади околу кампот на демонстрантите поставен пред неколку недели на универзитетскиот кампус. Медиумите јавија и дека двајца странски новинари биле уапсени на аеродромот во Јемен.
XS
SM
MD
LG