Достапни линкови

logo-print

Политичар избегал од белоруската тајна полиција


Алес Михалиевич

Алес Михалиевич

Поранешен белоруски претседателски кандидат изјави дека избегал во странство за да избегне гонење од тајната полиција. Алес Михалиевич на својот блог пишува дека моментално се наоѓа на безбедна локација во странство. Сопругата на Михалиевич потврди за Радио Слободна Европа дека нејзиниот сопруг ја напуштил земјата. Во меѓувреме, се зачестуваат критиките за непочитување на човековите права во Белорусија. Меѓународната организација „Хјуман Рајтс Воч“ соопшти дека белоруските власти „арбитражно затворале и злоупотребувале стотици луѓе“ за време на протестите по реизборот на Александар Лукашенко за претседател во Декември минатата година. Во извештајот на организацијата се документирани прекршувања на човековите права од изборите до денес. Во документот се разгледуваат и кривични гонења на опозициски кандидати, злоупотреба на приведени лица, судења зад затворени врати и рации во невладини организации.
XS
SM
MD
LG