Достапни линкови

logo-print

Странска воена интервенција во Бахраин


од антивладините протести во земјата

од антивладините протести во земјата

Властите во Бахраин побарале помош од соседните земји во Персискиот залив за справување со немирите во земјата, јавија медиумите. Илјада војници влегле во земјата за да ги заштитат владините згради, јавија западните новински агенции. Вооружените сили, кои согласно медиумските извештаи се членови на Советот за персиска соработка, се испраќаат во земјата за смирување на немирите кои ги предизвикуваат Шиитите против сунитската монархија. Обезбедувањето на безбедноста и стабилноста во било која арапска земја е одговорност на целиот блок, изјави во неделата генералниот секретар на Советот Рахман ал Атила.
XS
SM
MD
LG