Достапни линкови

logo-print

Пакистанскиот суд одби да донесе одлука за Дејвис


Високиот суд во Пакистан денеска се прогласи за ненадлежен за донесување одлука дали Рејмонд Дејвис, кој работи за американската Централно разузнавачка агенција има дипломатски имунитет. Тоа, како што се наведува, треба да го стори судот кој го води неговиот процес. Дејвис кој кон крајот на јануари годинава уби двајца пакистанци во Лахоре тврди дека тоа го сторил во самоодбрана. Вашингтон соопшти дека тој има дипломатски имунитет и мора да биде вратен во Соединетите држави. Овој случај ги разниша врските меѓу двете земји, а денешната судска одлука, според агенциите, ќе ја пролонгира кризата во нивните односи.
XS
SM
MD
LG