Достапни линкови

logo-print

Расистички напади во Москва


Еден тинејџер-Киргиз бил избоден до смрт, а друг е повреден во напад во близина на една метро-станица во северозападна Москва. Во саботата, 25-годишен Узбек бил претепан во истиот дел на градот. Напаѓачите го украле неговиот автомобил, кој подоцна бил најден изгорен. Расистички мотивираните напади во Русија зачестија по распадот на Советскиот Сојуз во 1991 година.
XS
SM
MD
LG