Достапни линкови

logo-print

Портпаролот на Стејт департментот си поднесе оставка по критиките за Пентагон


Филип Кроули

Филип Кроули

Портпаролот на американскиот Стејт департмент Филип Кроули си поднесе оставка од функцијата откако упати критики кон Пентагон за третманот на војник, осомничен за кражба на доверливи информации. Третманот на војникот е „смешен, контрапродуктивен и глупав“ забележа Кроули. Тој ги презентираше своите забелешки за случајот пред публика на Институтот за технологија во Масачусетс. Војникот Бредли Менинг е под истрага за наводно предавање на украдени доверливи информации на американската Влада на интернет порталот „Викиликс“. „Како и да е, Бредли Менинг се наоѓа на вистинското место“ забележа веќе поранешниот портпарол на Стејт департментот Кроули. Менинг моментално се наоѓа во самица во американски воен затвор.
XS
SM
MD
LG