Достапни линкови

logo-print

Реформи во Оман по немирите


од протестите во Оман

од протестите во Оман

Султанот на Оман денеска издаде декрет со кој му се дава законодавна моќ на државниот совет. Потегот на султанот Кабос Бин Саид следи по разрешувањето на непопуларните министри, што беше најдрастичен потег кој власта го превзема по немирите во малата заливска држава. Со денешниот декрет, на членовите на советот им се дава право да предлагаат закони и други регулативи. За сега не се знае дали султанот ќе го задржи правото на вето на закони кои советот ќе ги усвои.
XS
SM
MD
LG